Chile na penale do prve titule, Higuain i Banega tragičari Argentine

0

U Santiagu, pred bučnom podrškom brojnih čileanskih navijača, pala je odluka u novom prvaku Južne Amerike – tek nakon udaraca s bijele tačke.

Reprezentacija Čilea na domaćem je terenu stigla do svog prvog naslova pobjednika Copa Americe, savladavši u finalu komšije iz Argentine.

Čileanci se nisu uplašili polufinalnog “gaženja” Paragvaja i očekivano su se agresivno i čvrsto suprotstavili Argentini, a u 12. minuti opasno je pucao Vidal, no njegov je pokušaj zaustavio Romero.

Martinovi su izabranici uzvratili u 20. minuti, kada je Aguero pucao glavom, ali je Bravo bio na pravom mjestu, da bi Argentina nekoliko minuta kasnije zbog povrede ostala bez Di Marije. Umjesto njega ušao je Lavezzi.

Vargas i Sanchez stigli su ponovno zaprijetiti argentinskom golu, s druge je strane pucao i Lavezzi, ali na odmor se otišlo s 0:0 na semaforu.

Slično je izgledalo i drugo poluvrijeme, pri čemu su čileanske akcije izgledale sve odlučnije kako je vrijeme odmicalo, a Sanchez je bio blizu pogotku desetak minuta prije kraja.

Lavezzi je potom uspio zatresti mrežu, ali iz ofsajda, a Argentina je u samoj završnici tražila i kazneni udarac. U posljednjoj sekundi, Higuain je propustio ugurati loptu u mrežu na drugoj stativi i otišlo se u produžetke.

Mascheranova je greška omogućila jedan bijeg Sancheza, bilo je nekoliko poluprilika pred oba gola, a šansu je od selektora Sampaolija s klupe dobio i Dinamov napadač Henriquez. No, pobjednika Copa Americe morali su odluciti penali.

Čileanski su nogometaši pogodili sva svoja četiri pokušaja, dok je Messi jedini zabio za Argentinu. Higuain je loptu poslao nebu pod oblake, dok je Banegu zaustavio Bravo. “Tačku na i” stavio je Sanchez potkopavši loptu za veliko slavlje u Santiagu.