Amerikanke osvojile titulu prvakinja Svjetskog fudbalskog prvenstva za žene

0

Ženska fudbalska reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država osvojila je titulu prvaka svijeta.
One su u finalnoj utakmici Svjetskog prvenstva za žene u Vancouveru pobijedile selekciju Japana, branioca titule, rezultatom 5:2 (4:1).
Amerikanke su tako stigle do treće svjetske titule u historiji, jer su šampionke bile i 1991. i 1999. godine.
Ujedno, bio je to i revanš Japankama za poraz u finalu prethodnog Mundijala u Njemačkoj, poslije penala.
Junakinja finala bila je Carli Lloyd, koja je postigla het-trik, uključujući i pogodak sa pola terena. Ona je upisala tri gola za samo 13 minuta – u trećem, petom i 16. minutu meča.
“Zlatnu loptu” za najbolju igračicu turnira dobila je Carli Lloyd.
Treće mjesto na šampionatu svijeta osvojila je reprezentacija Engleske, koja je poslije produžetaka pobijedila Njemačku rezultatom 1:0.